Prague Touring.cz - Prohlídky Prahy a výlety po CR
English version of this site
  Domovská stránky Prague Touring Kontakt Dopravní služby v Praze Pruvodci Prahou Ubytování v Praze Podmínky poskytování služeb Ceník služeb
 

Praha - Malá Strana

Malá Strana se původně jmenovala Nové Město pod Hradem, ale po založení Nového Města Karlem IV., se začala nazývat Menším Městem Pražským. Město vzniklo jako podhradí pražského sídla a plnilo tedy funkci obchodní a řemeslnického zázemí i funkci obrannou. V roce 1784 se uskutečnilo sloučení pražských měst v jediný celek. Díky své poloze trpěla Malá Strana při většině obléhání Prahy a její obyvatelé se do bojů museli často zapojovat.

praha mala strana okruzni jizda

Valdštejnský palác a zahrada

Tento barokní palác tvoří komplex několika budov, dvory a zahrada s jízdárnou. Honosný areál si jako své pražské sídlo nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna., císařský vojevůdce, vojenský postrach Evropy a svého času téměř neomezený vládce v Čechách. V 90. letech rozhodli čeští poslanci o tom, že se Valdštejnský palác stane sídlem Senátu Parlamentu ČR. Valdštejnské zahrada, obklopující palác, vznikla ve stylu italských šlechtických zahrad. Dominantní stavbou zahrady je Sala Terrena, která se do zahrady otevírá mohutnými arkádami. Závěr zahrady tvoří Jízdárna, kde se pořádají výstavy uspořádané Národní galerií.

praha malostranske namesti

Malostranské náměstí a kostel sv. Mikuláše

Na tomto místě, které v minulosti tvořilo tržiště, můžeme nalézt Kostel sv. Mikuláše. Barokní jezuitský komplex je díky své mohutné zelené kupoli a přilehlé věži asi vůbec nejznámější a nejvýznamnější dominanta Malé Strany. O této stavbě se mluví jako o nejkrásnější barokní památce Čech a o jedné z nejcennějších barokních památek na sever od Alp.

praha prohlidka male strany

Nerudova ulice

Nerudova ulice je součástí Královské cesty a představuje spojnici Hradčan a Malé Strany. Velký problém vždy představovala strmost ulice, kterou v minulosti z části řešily příčnými břevny. Ty se označovaly německým slovem Sparren, a tak se v 17. - 19. století ulice jmenovala Sparrengasse. Tento výraz zkomolený na Sporengasse se do češtiny překládal jako Ostruhová. Od konce 19. století nese ulice jméno spisovatele Jana Nerudy. V domě U Tří černých orlů žil spisovatel Jan Neruda v letech 1857 - 69 poté se přestěhoval do domu U Dvou slunců.

praha jezulatko mala strana

Kostel Panny Marie Vítězné

Uvnitř tohoto kostela se nacházá Pražské jezulátko (Bambino di Praga). Tato malá vosková soška kostel Panny Marie Vítězné proslavila po celém světě. Byla přivezena ze Španělska v roce 1628, paní Polyxenou Lobkowicovou a darována Karmelitánům. Ježíšek má během roku vyměněny několikery šaty, které byly darovány jednotlivci či organizacemi z celého světa. Je stále velmi uctíván.

praha vylet kampa

Kampa

Ostrov Kampa, oddělený od Malé Strany strouhou zvanou Čertovka, se poprvé uvádí v darovací listině krále Vladislava II. Z roku 1169. Zhruba do poloviny 16. století se zde nacházely pouze mlýny a zahrady, ohrožované často povodněmi.

Asi největší pozornosti na Velkopřevorském náměstí se těší tzv. Lennonova zeď, stále častěji připomínaná i v zahraničních turistických průvodcích. Vznikla naprosto neorganizovaně a neoficiálně v období totality. Zde se scházeli mladí lidé z Prahy, aby si připomněli hlavní požadavek legendárního člena skupiny Beatles Johna Lennona - život ve svobodě a míru.

praha prohlidka kampy
 
Zarezervujte si okružní jízdu zde!
Marie Augustová, Prague & You, s.r.o.
Tel: +420-224-319-448, cell phone: +420-606-904-176
E-mail: pragueyou@pragueyou.com
Skype: marie.augustova
Sídlo: Zikova 9/706, Prague 6, Czech Republic
IČ: 283 85 012, DIČ: CZ28385012
Webstránky: www.prague-touring.com
Sesterský web: Private Cars - pronájem aut a autobusů s řidičem
Firemní web: Prague & You
Obsah: © 2010 Prague & You, s.r.o.
Web design: © 2010 www.preklady-korektury-webdesign.cz