Prague Touring.cz - Prohlídky Prahy a výlety po CR
English version of this site
  Domovská stránky Prague Touring Kontakt Dopravní služby v Praze Pruvodci Prahou Ubytování v Praze Podmínky poskytování služeb Ceník služeb
 

Koncentrační tábor Terezín

Terezín byl založen koncem 18. století, během vlády Josefa II., syna Marie Terezie, na jejíž počest byl pojmenován. Terezín byl vystavěn jako pevnost, která měla chránit nedaleké hranice. V roce 1939 startuje tragické období této pevnosti, které trvá až do roku 1945. Za druhé světové války byla pevnost využívána jako vězení pražského gestapa. V roce 1942 se město přeměnilo v židovské ghetto. Více než 150 000 vězňů prošlo Terezínem. Pouze 10% z nich přežilo. Kromě Židů z Čech a Moravy, sem byly posílány oběti z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska, Slovenska a Maďarska.

terezin prohlidka

Muzeum ghetta

Muzeum ghetta, které bylo otevřeno v roce 1991, se nachází v centru Terezína. V muzeu je možné si prohlédnout stálou expozici o dějinách terezínského ghetta v letech 1941 - 1945. Součástí výstavy jsou rovněž obrazy kreslené vězni a vězněnými dětmi. V kině jsou promítány dokumentární filmy a taktéž si zde můžete zakoupit některé upomínkové předměty, knihy nebo videa.

terezin okruzni jizda

Malá pevnost

Malá pevnost vznikla koncem 18. století jako součást komplexu opevnění. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. V průběhu války pevností prošlo na 32 000 zatčených, z toho 5 000 žen. Zvláště těžký byl osud vězněných židů. Z iniciativy bývalých vězňů a pozůstalých rozhodla vláda v roce 1947 zřídit památník Terezín, jehož posláním je připomínat zhoubné následky potlačovaní svobody, demokracie a lidských práv.

terezin zidovkska historie

Židovská modlitebna

Židovská modlitebna byla založena v době ghetta a sloužila k duchovním potřebám vězňů, kteří byli ubytováni v okolních domech. Před několika lety byla modlitebna obnovena a zpřístupněna návštěvníkům Terezína.

terezin koncentracni tabor prohlidka

Magdeburská kasárna

V budově magdeburských kasáren si můžete prohlédnout několik stálých expozic. Například: Repliku vězeňské ubikace z doby ghetta, Hudbu v terezínském ghettu, Výtvarné umění v terezínském ghettu, Literární tvorbu v terezínském ghettu a nebo Divadlo v terezínském ghettu. Taktéž zde můžete zakoupit upomínkové předměty či navštívit některý ze vzdělávacích seminářů.

vylet do terezina

Židovský hřbitov

Hřbitov byl postaven brzy po založení Terezínského ghetta v roce 1941. Zpočátku byli lidé pochováváni v samostatných hrobech, později v hromadných. Krematorium bylo otevřeno později a postaveno vězni samotnými. Je to jednoduchá a účelově stavěná budova. Popel obětí byl uložen do uren, které byly převáženy do kolumbária. V krematoriu byly spalovány oběti nejen z Gheta, ale i z Malé Pevnosti. Celkem zde bylo spáleno asi 30 000 těl.

 
 
Zarezervujte si okružní jízdu zde!
Marie Augustová, Prague & You, s.r.o.
Tel: +420-224-319-448, cell phone: +420-606-904-176
E-mail: pragueyou@pragueyou.com
Skype: marie.augustova
Sídlo: Zikova 9/706, Prague 6, Czech Republic
IČ: 283 85 012, DIČ: CZ28385012
Webstránky: www.prague-touring.com
Sesterský web: Private Cars - pronájem aut a autobusů s řidičem
Firemní web: Prague & You
Obsah: © 2010 Prague & You, s.r.o.
Web design: © 2010 www.preklady-korektury-webdesign.cz