Prague Touring.cz - Prohlídky Prahy a výlety po CR
English version of this site
  Domovská stránky Prague Touring Kontakt Dopravní služby v Praze Pruvodci Prahou Ubytování v Praze Podmínky poskytování služeb Ceník služeb
 

Praha - Nové Město

Mezi nejdůležitější rozhodnutí Karla IV. patří založení Karlovy university, Karlštejna a také Nového Města Pražského, které bylo založeno v roce 1348. Centry Nového Města se staly Dobytčí, Koňský a Senovážný trh (dnes Karlovo, Václavské a Senovážné náměstí). Tato část Prahy se především v 19. a 20. století stala svědkem důležitých historických událostí.

narodni divadlo

Národní divadlo

Bohatě zdobená budova je dílem architekta Josefa Zítka z let 1868-81. Národní divadlo bývá považována za nejkrásnější český architektonický počin 19. století. Během 18. století se česká divadelní představení odehrávala především v dřevěném objektu na Koňském trhu (Václavském náměstí). Proto se mezi českými vlastenci objevila myšlenka na vybudování kamenného českého divadla. Na stavbu ovšem chyběli peníze. Tento zásadní problém vyřešil dramatik Josef Kajetán Tyl, když v roce 1848 zřídil celonárodní sbírku.

Položení základního kamene se uskutečnilo dne 16. května 1868 jako velká národní manifestace. Při příležitosti pražské návštěvy korunního prince Rudolfa se 11.6.1881 uskutečnilo otevření ještě nedokončené budovy. A tehdy poprvé zazněla Smetanova opera Libuše. O dva měsíce později divadlo schvátil požár. Český národ zprávu o zkáze divadla přijal jako velikou tragédii, ale s úsilím poměrně brzy shromáždili prostředky na obnovu budovy. Dne 18.11.1883 zde znovu zazněla Libuše, čímž se slavnostně otevřelo obnovené Národní divadlo.

Laterna magika tvoří novou scénu Národního divadla, která je od 70. let jeho součástí. Při představeních Laterny magiky většinou není slyšet řeč. Děje či nálady herci vyjadřují jen gesty a tancem.

praha tancici dum

praha prohlidka mesta

Tančící dům

Po sametové revoluci vyrostla na nábřeží u Jiráskova náměstí administrativní budova dle plánů chorvatského architekta Vláda Miluniče. Na těchto plánech se podílel rovněž známý architekt a designér z Toronta Frank O. Gehry. Kontroverzní stavba ze dvou materiálově i tvarově odlišných věží jakoby tančí po nábřeží. Tanečníky představuje známý taneční pár - Fred Astair a Ginger Rogers. V interiéru budovy nalezneme administrativní prostory a vyhlídkovou restauraci. Dům byl oceněn americkým časopisem Time v kategorii design roku 1996, kde se umístil na první příčce.

praha nove mesto prohlidka

Kostel Sv. Cyrila a Metoděje

Tento kostel v Resslově ulici se do historie zapsal především jako útočiště a následně i místo sebevraždy atentátníků na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha v červnu 1942. Hrdiny připomíná od roku 1947 bronzová pamětní deska s reliéfy, umístěna na zadní stěně kostelní krypty.

praha vylet

Karlovo náměstí

Karlovo náměstí je se svou rozlohou největší náměstí nejen v Praze, ale i celé České republice. Záměr vytvořit zde velké tržiště je uveden v zakládací listině Karla IV. z roku 1348. Prostor nazývaný Dobytčí trh nesloužil jen k prodeji dobytka. Na náměstí se rozkládá jezuitský Kostel sv. Ignáce ze 17. Století a Novoměstská radnice.

praha vaclavske namesti

Václavské náměstí

Václavské náměstí, původně nazývaný Koňský trh, je středem Nového Města. V horní části náměstí se tyčí socha sv. Václava od sochaře Josefa Václava Myslbeka. Světce v sousoší doprovázejí sv. Anežka, sv. Vojtěch, sv. Prokop a sv. Ludmila. Vzhledem ke své poloze v centru města i k velké ploše je Václavské náměstí využíváno pro významná shromáždění lidu, manifestace, demonstrace a průvody.

V horní části náměstí se rozkládá novorenesanční budova Národního muzea, dílo architekta Josefa Schulze vybudované v letech 1885-1890. V národním muzeu jsou kromě příležitostných výstav přístupné stálé expozice mineralogie, zoologie, paleontologie, expozice historické, pravěkých dějin či třeba dějin 19. a 20. století.

praha hlavni nadrazi

Hlavní nádraží

Rozsáhlá reprezentativní secesní budova byla vybudována v letech 1901-1909 podle projektu Josefa Fanty stavitelem Vincentem Gregorem. Na počest amerického prezidenta Woodrowa Wilsona se hlavní nádraží řadu let nazývalo "Wilsonovo". V současné době probíhá v prostorech nádraží rozsáhlá modernizace. Oprava a modernizace pražského hlavního nádraží by měla být dokončena v roce 2011. Poté by mělo nádraží sloužit nejen cestujícím, ale mělo by představovat i moderní nákupní centrum.

praha vylet opera

Státní opera

Monumentální novorenesanční budova od architekta Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera vznikla na místě Novoměstského divadla. Státní opera se slavnostně otevřela dne 5.1.1888, jako německá scéna, přesněji Nové německé divadlo. Na zřízení divadla měl rozhodující podíl Německý divadelní spolek, jehož členové se již nechtěli dále střídat v hraní německých a českých představení ve Stavovském divadle. Stejně jako Češi na své Národní divadlo, tak i pražští Němci si peníze na své divadlo obstarali pomocí veřejných sbírek. Objekt se díky své výzdobě a citlivě navrženým interiérem zařadil mezi nejkrásnější divadelní budovy Evropy a může se pochlubit také vynikajícími akustickými podmínkami.

 
Zarezervujte si okružní jízdu zde!
Marie Augustová, Prague & You, s.r.o.
Tel: +420-224-319-448, cell phone: +420-606-904-176
E-mail: pragueyou@pragueyou.com
Skype: marie.augustova
Sídlo: Zikova 9/706, Prague 6, Czech Republic
IČ: 283 85 012, DIČ: CZ28385012
Webstránky: www.prague-touring.com
Sesterský web: Private Cars - pronájem aut a autobusů s řidičem
Firemní web: Prague & You
Obsah: © 2010 Prague & You, s.r.o.
Web design: © 2010 www.preklady-korektury-webdesign.cz