Prague Touring.cz - Prohlídky Prahy a výlety po CR
English version of this site
  Domovská stránky Prague Touring Kontakt Dopravní služby v Praze Pruvodci Prahou Ubytování v Praze Podmínky poskytování služeb Ceník služeb
 

Praha - Staré Město - Židovská čtvrť

Židovská čtvrť je často navštěvovanou součástí Starého Města a je známá také jako Josefov, pojmenována po císaři Josefu II. Židovská čtvrť byla přičleněna k historickému centru Prahy v roce 1850. Pražská židovská komunita je jednou nejstarších v Evropě a žila zde po staletí, ale byla téměř vyhlazena za druhé světové války. Dnes je zde židovské muzeum o pěti synagogách, starý židovský hřbitov a obřadní síň.

praha prohlidka zidovske ctvrti

Maiselova synagoga

Maiselova synagoga byla zbudována v devadesátých letech 16. století v renesančním stylu. Jak již název napovídá, na vybudování měl zásadní podíl mecenáš Markus Mordechaj Maisel. Jednalo se o první modlitebnu, do které směly i ženy. Později prošel objekt přestavbou v novogotickém slohu. Stavba slouží v současnosti jako výstavní prostor a muzejní depozitář. Představuje se zde část expozice "Dějiny Židů v Čechách a na Moravě" od počátku osídlení do konce 18. století, přičemž klade velký důraz na sociální postavení Židů ve středověku.

praha prohlidka synagog

Pinkasova synagoga

Pinkasovu synagogu, nesoucí jméno rabína Pinkase, vybudoval v roce 1535 Aron Mešullam. Dnes je v objektu umístěna část Státního židovského muzea a po 2. světové válce zde vznikl památník obětem 2. světové války. Interiér synagogy obsahuje na stěnách jména 77 297 Židů z Čech a Moravy zemřelých vinou nacistů. V prvním poschodí je expozice Dětské kresby z Terezína. Jedná se o práce židovských dětí, které trpěly v koncentračním táboře Terezín v letech 1942-1944.

praha zidovsky hrbitov

Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov vznikl v Židovském v 1. polovině 15. století. Za nejstarší dochovaný náhrobek je považovaný kámen rabího Avigdora Kary s datem 23. dubna 1439. Od roku 1787, kdy byl v Josefově pohřben poslední člověk, pražští Židé pochovávali své blízké na novém hřbitově na Žižkově. K naleznutí je zde téměř 12 000 hrobů, ale počet pohřbených těl je mnohem vyšší. Může za to nedostatek místa na hřbitově - staré hroby zde byly zasypány zeminou a do ní se pohřbívalo znovu. Pohřbívalo se zde bez rakví a jen pár desítek centimetrů pod povrch. Místy se prý nachází až 12 vrstev hrobů nad sebou.

praha zidovska historie

Klausova synagoga

Klausova synagoga se nachází v sousedství vchodu na Starý židovský hřbitov. Pochází z 60. let 16. století. Pojmenování stavbě dala její struktura, neboť ji tvoří tři menší objekty - tzv. klausy (z latinského výrazu "claustrum"). Do objektu se vstupuje se Široké ulice přes Pinkasovu synagogu. Dnes se zde nachází expozice židovského muzea s názvem Židovské tradice a zvyky. Návštěvníci se seznamují nejen s různými svátky, ale také například s poměry v židovských domácnostech, dále s obyčeji při narození dítěte, s obřízkou, svatbou a rozvodem.

praha josefov

Obřadní síň

Síň byla postavena v novorománském slohu na počátku 20. století. Nyní slouží jako výstavní prostor zaměřený na nemoce, lékařství, ghetto a smrt.

praha synagoga

Staronová synagoga

Staronová synagoga je nejstarší užívaná synagoga v Evropě a jedna z nejstarších na světě, pochází pravděpodobně ze 70. a 80. let 13. století. Funkce objektu nebyla vždy jen náboženská, řešily se zde i různé záležitosti obce. Ženy do synagogy nesměly s výjimkou své vlastní svatby. Teprve někdy v 17. či 18. století přibyla boční chodba, ze které směly ženy do hlavního prostoru nahlížet úzkými okénky.

praha prohlidka zidovskeho mesta

Španělská synagoga

Španělská synagoga vyrostla na místě tzv. Staré školy, nejstarší židovské modlitebny v Praze, vystavěné již ve středověku. Objekt prošel řadou přestaveb, až získal ve 2. polovině 19. století svou dnešní podobu s výzdobou, v níž jsou použity maurské prvky ze španělského paláce Alhambry. V synagoze lze navštívit druhou část expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě, zaměřenou na dobu od 18. století do současnosti.

praha zidovske mesto

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zarezervujte si okružní jízdu zde!
Marie Augustová, Prague & You, s.r.o.
Tel: +420-224-319-448, cell phone: +420-606-904-176
E-mail: pragueyou@pragueyou.com
Skype: marie.augustova
Sídlo: Zikova 9/706, Prague 6, Czech Republic
IČ: 283 85 012, DIČ: CZ28385012
Webstránky: www.prague-touring.com
Sesterský web: Private Cars - pronájem aut a autobusů s řidičem
Firemní web: Prague & You
Obsah: © 2010 Prague & You, s.r.o.
Web design: © 2010 www.preklady-korektury-webdesign.cz